< Cofnij

Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym 2024

W dniach 24-25 maja 2024 r. w Zielonej Górze odbyły się V Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny. Organizatorami tego wydarzenia od pierwszej edycji są: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Organizacja wydarzeń odbywa się pod przewodnictwem Prof. dr hab. Przemysława Mańkowskiego z Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej z Poznania oraz dr n. med. Pawła Jarmużka, prof. UZ Kierownika Oddziału Neurochirurgii w Zielonej Górze.

W zawodach z szycia chirurgicznego wzięło udział 18 drużyn 4-osobowych reprezentujących uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju.

Celem mistrzostw jak co roku było podniesienie poziomu umiejętności szycia chirurgicznego oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

Zmagania zostały podzielone na dwa dni. Pierwszego dnia odbyły się wykłady, które przygotowywały uczestników pod względem merytorycznym do zawodów. Wykłady przeprowadzili dr hab. n. med. Patrycja Sosnowska-Sienkiewicz, lek. Ewa Bućko oraz lek. Karolina Michalik z Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej w Poznaniu. Tego dnia zostały także przedstawione zasady i regulamin wydarzenia.

Drugiego dnia członkowie drużyn sprawdzali swoje praktyczne umiejętności. Materiałem operacyjnym były świńskie jelita, nóżki i brzuszki z ranami przygotowanymi do zaopatrzenia. Koordynatorem Mistrzostw w Szyciu była dr hab. Patrycja Sosnowska-Sienkiewicz. Do zadań uczestników należało zaopatrzenie ran przy użyciu szwów materacowego pionowego, szwu śródskórnego, wykonanie zespolenia jelitowego koniec do końca, z-plastyki, a także rozwiązanie trzech zadań specjalnych.

Drugiego dnia - 25 maja - odbyło się też Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych, na którym studenci z całej Polski prezentowali swoje prace naukowe.

Mistrzami Polski w Szyciu Chirurgicznym zostali reprezentanci Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu !

Serdecznie gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni z osiągniętych sukcesów naszej drużyny – brawo !

Jak co roku całe wydarzenie spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem uczestników, gości oraz mediów. Mamy nadzieję kontynuować te tradycję.