VI Ogólnopolska Akademia Pediatrii

VI Ogólnopolska Akademia Pediatrii odbyła się w dniach 02-03.02.2018r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP. Konferencja została zorganizowana już po raz szósty przez członków Studenckich Pediatrycznych Kół Naukowych pod Patronatem Naukowym i merytoryczną opieką Pani dr hab. n med. Katarzyny Derwich. Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją objęli: Rzecznik Praw Dziecka, JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prorektor ds. Kadr i Współpracy z Zagranicą UMP, Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP. Patronat Merytoryczny nad Konferencją objęło Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Mali pacjenci – wielkie wyzwania”. Podczas Konferencji odbyły się Sesje Wykładowe, które uświetnili wybitni wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a także zaproszeni goście. Wykład inauguracyjny wygłosiła Pani dr hab. Marzena Samardakiewicz - specjalista psychologii klinicznej, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Pierwszy dzień Konferencji zwieńczyła Sesja Quizowa przygotowana przez studentów z Pediatrycznych Kół Naukowych, podczas której uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności diagnostyczne.

Drugi dzień Konferencji rozpoczął się Sesją Warsztatową. Uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w warsztatach z zakresu symulacji medycznych w CSM, laparoskopii, resuscytacji noworodka, trepanobiopsji, interpretacji EKG oraz badań laboratoryjnych w endokrynologii dziecięcej. Podczas tego dnia przeprowadzona została także Sesja Konkursowa pod hasłem „Z małej chmury duży deszcz…”. Spośród nadesłanych ponad 20 abstraktów Komisja Naukowa zakwalifikowała 6 najwyżej ocenionych prac do prezentacji ustnej.

W tym roku studenci i lekarze stażyści mieli również szansę zaprezentować swoją pracę naukową podczas organizowanej po raz pierwszy Sesji Plakatowej pod hasłem „Onkologia i hematologia dziecięca oczami studenta”. Fundatorem głównej nagrody było Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

VI Ogólnopolska Akademia Pediatrii przyciągnęła do Poznania około 200 uczestników z 10 uczelni medycznych (Poznań, Szczecin, Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Katowice, Lublin, Wrocław, Białystok). Udział wzięli nie tylko studenci i absolwenci wydziału lekarskiego, ale także studenci pielęgniarstwa, fizjoterapii i ratownictwa medycznego. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego była Anna Płotka (studentka V roku WLI), Wiceprzewodniczącą  - Aleksandra Chęcińska (studentka V roku WLI). W skład Komitetu Organizacyjnego weszli także: Justyna Szczerba, Łukasz Bednarczyk, Aleksandra Derwich, Ewa Bizoń, Małgorzata Kegel, Katarzyna Adamczewska – Wawrzynowicz, Łukasz Młynarczyk, Łukasz Działach, Anna Jaskólska, Franciszek Borys, Edyta Drzewiecka,  Joanna Drzewiecka, Marta Basińska, Agnieszka Jabłońska, Aneta Nowicka, Bartłomiej Siemieniec, Kinga Polc, Monika Kleist, Bartosz Pogorzały.