Wielka Synapsa 2017

Po wieloletniej przerwie, z inicjatywy Pani Dziekan Wydziału Lekarskiego I - prof. dr hab. med. Ewy Wender-Ożegowskiej i kierownika Katedry i Zakładu Fizjologii UMP prof.dr hab.med. Hanny Krauss został wznowiony [po 13 latach przerwy] konkurs wiedzy fizjologicznej dla studentów : „Wielka Synapsa” . 24.06.2017 roku odbył się również konkurs dla Doktorantów, którzy przedstawiali wyniki swoich prac realizowanych w katedrach fizjologii macierzystych Uczelni . Uczestniczyło w Konkursie 40 Studentów z 7 ośrodków akademickich.
Inicjatywa ta spotkała się z ogromną życzliwością i wszechstronną pomocą Władz Uczelni, szczególnie JM Rektora ds. Studenckich Prof. dr hab.med. Edmunda Grześkowiaka i Pani Dziekan Wydziału Lekarskiego I – Ewy Wender-Ożegowskiej.
Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem J Magnificencji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab.med. Andrzeja Tykarskiego oraz Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego.
Uroczyste otwarcie Konferencji odbył się w Sali. im. Różyckiego w Coll. Anatomicum.
Po powitaniu wszystkich Obecnych przez kierownika Kat.Fizjologii – prof. Hannę Krauss, głos zabrali: JM Rektor ds. Studenckich Prof.dr hab.med.Edmund Grześkowiak, Dziekan Wydziału Lekarskiego I –prof.dr hab.med. Ewa Wender –Ożegowska i Przewodniczacy Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego –Prof.dr hab.med. Tomasz Brzozowski.
Pierwszego dnia  - tzn. 23.czerwca –  przeprowadzono egzamin  w formie testu składającego się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru. Test przeprowadzono  w Centrum Innowacyjnych Technik Kształcenia z wykorzystaniem platformy OpenOlat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Po wyłonieniu 13 finalistów, odbyła się część pisemna egzaminu tj. odpowiedzi na 5 pytań otwartych wylosowanych w czasie Konkursu, opracowanych na podstawie nadesłanych przez Kierowników Katedr Fizjologii propozycji.
Drugiego dnia odbył się finał drużynowy- walki symulacyjne- w Centrum Symulacji UMP.  Jurorami byli  Opiekunowie zgłoszonych do Konkursu drużyn.
Konkurs został bardzo wysoko ocenionych zarówno przez obecnych Kierowników Katedr Fizjologii, Opiekunów grup jak i samych Studentów.
Szczególną rolę w przygotowaniu i organizacji Wielkiej Synapsy odegrała Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego dr.med. Magdalena Gibas-Dorna. Ale wszyscy , zaangażowani w prace nad prawidłowym przebiegiem konkursu : PT Pracownicy Katedry Fizjologii oraz Pracownicy CITK i Centrum Symulacji Medycznych przyczynili się do sukcesu jakim niewątpliwie był konkurs Wielka Synapsa.
Dzięki takiej  postawie wszystkie etapy konkursowe przebiegały bez żadnych przeszkód a perfekcja i kompetencje Organizatorów  budziły podziw nie tylko Uczestników konkursu, ich Opiekunów ale też Władz naszej Uczelni.
Nasz Konkurs , zdaniem Profesora Tomasza Brzozowskiego – Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego - był  świetnym przykładem dużych korzyści naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych dla wszystkich Uczestników jak również spowodował popularyzację fizjologii  wśród innych Nauk Medycznych.

W imieniu własnym i dr med. Magdaleny Gibas-Dornej chcę bardzo serdecznie podziękować Władzom Uczelni i Wszystkim zaangażowanym w prace związane     z organizacją konkursu wiedzy fizjologicznej „Wielka Synapsa” za nieocenioną pomoc, zaangażowanie, życzliwość, kompetencje, cierpliwość  w organizacji naszego Konkursu.

Hanna Krauss

Klasyfikacje indywidualna:

I miejsce - Przemysław Hałubiec  - 204 punkty Kraków

II miejsce - Aleksandra Danielak  - 203 punkty Kraków

III miejsce – Malwina Malinowska - 298.5 punktów Poznań

IV miejsce Tomasz Gallina - 198 punktów Kraków

V miejsce – Oskar Wiśniewski - 192 punkty Poznań

Klasyfikacja drużynowa :

I miejsce Uniwersytet Medyczny im. K.Marcinkowskiego w Poznaniu

Zespół w składzie : Malwina Malinowska, Oskar Wiśniewski, Filip Sawczak

II miejsce Śląski Uniwersytet Medyczny Wydział Katowicki i Zabrzański

Zespół w składzie : Agnieszka Borowiec, Agata Piecuch, Piotr Wichary

III miejsce Gdański Uniwersytet Medyczny

Zespół w składzie Adrianna Trojanowska, Andrzej Lubiewski, Jakub Osowski

KONFERENCJA DOKTORANTÓW – LAUREACI

Sobota, 24 czerwca 2017 r.

I MIEJSCE- Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Ewelina Polska - Adach-doktorantka, Monika Prendecka, Magdalena Jaszek, Teresa Wałecka-Massalska, Katedra i Zakład Fizjologii Człowieka

Effect of bioactive substances derived from Cerrena unicolor medical fungus on mouse L929 mouse fibroblasts and colon cancer cell lines CT26

II MIEJSCE - Uniwersytet Medyczny im.K.Marcinkowskiego w Poznaniu,